COSMO COS-KS6U30 30 in. Haven Collection 500 CFM Ducted Under Cabinet Range Hood, Touch Controls, LED Lights, Stainless Steel
★★★★★ 4.9 128 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.clanmacbean.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 2-YEAR LIMITED: Our customer support team is based proudly in the USA. Product Dimensions: 30" (W) x 22" (D) x 6" (H). Electrical Requirements: 110V/60Hz, 3 Prong Plug. Duct Size: 6" Round. ETL Listed: ETL Listed products demonstrate compliance to North American safety standards published by relevant NRTLs (Nationally Recognized Testing Laboratories)
UPC 850036237013
Color in Stainless Steel
Noise 45 Decibels
Voltage 110 Volts
Item Form rectangular
Brand Name COSMO
Unit Count 1.0 Count
Filter Type Baffle
Item Weight 44.1 Pounds
Finish Types Brushed
Light Source LED
Manufacturer Cosmo
Model Number COS-KS6U30
Controls Type Touch
Material Type Alloy Steel, Stainless Steel
Mounting Type Under Cabinet Mount
Item Type Name 30 in. Haven Collection 500 CFM Ducted Under Cabinet Range Hood, Touch Controls, LED Lights, Stainless Steel
Number of Speeds 3
Vent Hood Design Under Cabinet Range Hood
Ventilation Type exhaust
Air Flow Capacity 500 Cubic Feet Per Minute
Specification Met ETL
Additional Features Easy to Clean, Noise Reduction
Included Components Range Hood, Remote
Warranty Description 2 YEAR LIMITED WARRANTY
Item Dimensions D x W x H 22.8"D x 29.5"W x 6"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
128 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (114)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)